Jak poprawnie dbać o cerę i skórę trądzikową? – to warto wiedzieć

Skóra trądzikowa wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Wbrew pozorom problem z trądzikiem nie tylko nastolatków… Z trądzikiem walczą też osoby które lata nastoletnie mają dawno za sobą.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Wbrew obiegowej opinii produkty do pielęgnacji cery trądzikowej nie mogą mieć w swoim składzie alkoholu. Ten ostatni tylko pozornie łagodzi zmiany skórne. Alkohol może nadmiernie przesuszyć skórę, podrażnień zmiany trądzikowe, zwiększać wydzielanie sebum. To ostatnie, to po prostu reakcja obronna naszego organizmu. Skóra broni się przed nadmiernym wysuszeniem.

A zatem jakie kosmetyki warto wybrać?

Naszej kosmetyczce powinien znaleźć się produkt który delikatnie oczyści skórę. Może to być na przykład pianka lub żel. W żadnym wypadku nie należy myć skóry zwykłym mydłem. Kolejny krok tonizowanie skóry. Tonik bez alkoholu pomaga przywrócić prawidłowe pH skóry. Zamyka też rozszerzone pory.  Ostatni krok pielęgnacji to nawilżanie. Mnóstwo osób sądzi że skóra trądzikowa go nie potrzebuję. To oczywiście nieprawda. Dobrze dopasowany krem odżywia skórę, ale także pomaga wyhamować nadmierną sebum. W tygodniu warto zafundować sobie peeling. Sprawdzi się ten enzymatyczny. Peeling nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale także odblokowuje ujścia gruczołów łojowych.

Klasyczny peeling mechaniczny możemy wykonywać tylko wtedy, kiedy na naszej skórze nie ma ropnych krostek. Tego typu kosmetyk doskonale poradzi sobie z nie estetycznymi zaskórnikami. Peelingu mechanicznego możemy używać na określone strefy twarzy, na przykład tylko na nosie i brodzie.