Czym jest trądzik? Jakich kosmetyków używać?

Trądzik jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która rozpoczyna się po rozpoczęciu dojrzewania, gdy hormony rosną. Hormony te inicjują produkcję oleju skórnego, który jest niezbędny do powstania trądziku. Trądzik może wystąpić na dowolnej części ciała, która ma pory, które są maleńkimi mieszkami włosowymi.

Trądzik – podstawowa definicja i informacje

Wszystkie części ciała z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp mają pory. Jednak trądzik widzimy głównie na twarzy i górnej części ciała (plecy, klatka piersiowa, tył szyi, ramiona), ponieważ obszary te zawierają wiele porów, a pory w tych obszarach wytwarzają najwięcej oleju skórnego. Zmiany trądzikowe zaczynają się, gdy stan zapalny, zwiększona produkcja oleju skórnego i przerost komórek skóry powodują zatkanie porów. To zatrzymuje olejek skóry wewnątrz porów, gdzie bakterie trądzikowe rozwijają się i rozmnażają.

Trądzik jest ogólnym terminem, który opisuje różne formy stanu skóry. Specjaliści od skóry kategoryzują go na sześć typów. Niektóre są poważniejsze, podczas gdy inne są łatwiejsze do leczenia. Głównym problemem związanym z trądzikiem jest to, że może on prowadzić do długotrwałych blizn. Trwałe blizny na twarzy są tym, czego wielu ludzi się obawia, gdy odkrywają, że ich przebarwienia i pryszcze są poważne. Zatkane pęcherzyki są główną przyczyną trądziku.

Gruczoły łojowe to maleńkie gruczoły na powierzchni skóry, gdzie rosną poszczególne włosy. Gruczoły wytwarzają sebum, które smaruje skórę i włosy, aby zapobiec ich wysychaniu. Nadmiar sebum może zatkać pęcherzyk, prowadząc do trądziku. Trądzik może również rozwinąć się z powodu niektórych leków lub zwiększonego poziomu hormonów testosteronu u nastolatków.

One thought on “Czym jest trądzik? Jakich kosmetyków używać?

Dodaj komentarz