Podoba ci się chłodny blond? Sprawdź, czy ten kolor jest dla ciebie

Marzą ci się włosy w odcieniu chłodnego blondu? Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że metamorfozy możesz dokonać samodzielnie w domu. Zła – nie każdemu chłodny blond pasuje. Sprawdź, czy ten kolor jest dla ciebie i z jakimi strojami komponuje się najlepiej.

Jak wygląda chłodny blond?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda chłodny blond. Wynika to z faktu, iż chłodny blond jest pojęciem zbiorczym, obejmującym kilka różnych odcieni farb do włosów, począwszy od platynowego blondu, poprzez popielaty, perłowy aż do szarego.

Warto wiedzieć, jak odróżnić chłodne odcienie blondu od ciepłych. Sposób jest bardzo prosty: chłodne odcienie blondu nie zawierają żółtych, rudych ani brązowych refleksów. Podobna sytuacja jest możliwa tylko przy zaniedbaniu pielęgnacji chłodnego blondu. Taka metamorfoza jest bowiem bardzo wymagająca. Aby kolor utrzymał się w niezmiennym stanie, trzeba o niego regularnie dbać.

Dlaczego chłodny blond żółknie?

Fakt, iż włosy zafarbowane na chłodny blond z czasem żółkną, to zjawisko normalne. Pigment wypłukuje się i spod farby zaczynają przebijać cieplejsze tony. Jest to widoczne szczególnie w słoneczne dni i w dobrym oświetleniu. Samo wypłukiwanie pigmentu nie jest tak widoczne, jak w przypadku ciemnych farb, niemniej intensywność jest podobna.

Żółte refleksy mogą się pojawiać także na skutek źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów blond. Producenci rzadko oznaczają je jako przeznaczone do chłodnych lub ciepłych odcieni, dlatego przed zakupem i użyciem należy dokładnie przeczytać skład uwidoczniony na opakowaniu lub ulotce.

Czego szukać? Składników zawierających żółte barwniki, np. kurkumy, oleju sezamowego lub musztardowego, wyciągu z cytryny lub rumianku. Te substancje bardzo ładnie utrwalają i podkreślają ciepłe odcienie blondu, natomiast w przypadku chłodnych – niestety psują efekt.

Jak dbać o chłodne odcienie blondu?

Chłodny blond wymaga regularnego… ochładzania. I nie chodzi tu o suszenie zimnym powietrzem, choć i to farbowanym włosom raczej pomoże, niż zaszkodzi, ale o stosowanie kosmetyków, które zneutralizują pojawiające się ciepłe refleksy.

Dobrym wyborem będą płukanki i szampony z niebieskimi bądź fioletowymi pigmentami. Natomiast trzeba się wystrzegać płukanek w ciepłych odcieniach brązu i czerwonych.

Włosy w odcieniu chłodnego blondu to zazwyczaj włosy farbowane, potrzebują więc regularnego nawilżenia i odżywienia. Odżywki, maski i oleje do włosów na pewno będą pomocne. Warto też unikać wysokiej temperatury, szczególnie prostownic i termolokówek.

Komu pasuje chłodny blond?

Chłodny blond może wydawać się kolorem uniwersalnym, jednak zanim się na niego zdecydujemy, warto przyjrzeć się swojej karnacji. Dobrze sprawdzi się przy jasnych oczach i chłodnych odcieniach cery. Natomiast osoby o brązowych oczach i śniadej cerze powinny zrezygnować z chłodnego blondu.

Jeśli chodzi o garderobę pasującą do chłodnego blondu, to tu także trzeba postawić na barwy chłodniejsze. Kobalt, błękit, zieleń, chłodny zgaszony róż, czerń, metaliczna szarość to barwy, które dobrze komponują się z chłodnymi blondami. Ubrania żółte, pomarańczowe, w odcieniach ciepłego beżu i brązu będą musiały poczekać na inną okazję.